1. Привчіть дитину засинати самостійно

Починайте з грудного віку, щоб малюк скоріше дізнався, що може заспокоюватися сам. Ось що для цього потрібно робити.

Укладайте дитину, коли він дійсно втомився

Вірні ознаки втоми: дитина позіхає, тре очі, уникає зорового контакту, не реагує на іграшки і слова. Це кращий момент, щоб укласти її спати. Якщо дитину «перетримати», вона перевтомиться і почне вередувати. В такому стані буде складно змусити її заснути – спочатку доведеться заспокоїти.

Якщо ввечері дитина сповнена сил і енергії, перегляньте її розпорядок дня. Можливо, ви пізно її укладаєте (пізніше 20:30), або вона спить вдень більше двох годин. Діти також відмовляються відпочивати при нестачі фізичної активності.

Залишайте дитину частіше в ліжечку одну

Кожна дитина прагне батьківського тепла і близькості, але це не привід носити її весь час на руках. Привчайте малюка частіше залишатися в ліжечку одному. Він повинен переконатися, що це не так страшно.

Дайте дитині шанс заспокоїтися самій

Якщо дитина починає вередувати, як тільки ви залишаєте її в ліжечку, не поспішайте їй на допомогу. Дозвольте їй заспокоїтися самостійно. Якщо у неї все-таки не вийде, візьміть дитину, дочекайтеся, поки вона розслабиться, і покладіть назад. Вона повинна зрозуміти, що вона буде спати не у мами на руках, а в своєму ліжку.

Поступово скорочуйте свою участь в процесі засипання. З кожним разом йдіть подалі від ліжечка, але спочатку так, щоб дитина вас бачила і знала, що ви поруч. Для неї  дуже важливо відчувати себе в безпеці.

2. Дотримуйтесь ритуалу

Діти люблять ритуали: вони приносять відчуття стабільності і безпеки, спрощують життя, позбавляють від зайвих емоцій. Малюки самі із задоволенням стежать за тим, щоб вони дотримувалися. Однак дорослі не завжди послідовні: вони змінюють порядок, пропускають або занадто розтягують дії. Так робити не можна! Якщо ритуал порушується, дитина перебуває у стресовому стані і перестає розуміти його значення.

Ритуал підготовки до сну допомагає розслабитися. Придумайте послідовність дій і неухильно дотримуйтесь її кожен день. Зазвичай в неї входять купання, чищення зубів , побажання всім на добраніч і казка.

Ось кілька порад, які допоможуть підготуватися до сну:

  • Для початку переведіть квартиру в нічний режим. На телевізорі і в колонках зменшіть гучність. Верхнє світло приглушіть або вимкніть, замість нього використовуйте локальне – настільну лампу або бра.
  • Починайте готуватися до сну завжди в один і той же час. Неважливо, яку показують передачу і що відбувається в світі. Якщо ви домовилися на 19:00, починайте о 19:00.
  • На кожну дію має бути виділено певну кількість часу. Чищення зубів – 5 хвилин, читання казки – 10-15 хвилин, не розтягуйте. Чим менша дитина, тим коротші і простіше повинні бути дії.
  • Дії завжди повинні йти по порядку.
  • Деякі діти добре сплять після купання, інші – навпаки, перезбуджуються. Перевірте, до якого типу належить ваша дитина.
  • Купання не повинне бути активним. Можете додати в ванну заспокійливі трави: валеріану, м’яту, хвою, лаванду, пустирник, мелісу.
  • Дитина може і буде протестувати. Не йдіть у неї на поводу.

3. Прочитайте казку монотонним голосом

Щоб дитина заснула швидше, читайте казку не з виразом, а монотонно, наче вводите в транс. Розтягуйте пропозиції, поступово сповільнюючи темп речі. Дихання повинно бути плавним – промовляти слова на видиху і робіть паузу для вдиху.

Добре, якщо казка буде про сон. Якщо немає, проявіть уяву і змініть оригінальний сюжет: вставляйте фрази про відпочинок і сонливість, позіхайте.

4. Скористайтеся технікою підстроювання дихання

У збудженої дитини дихання часте і поверхневе. У спокійної – глибоке і повільне. Завдання батьків – уповільнити дихання малюка, щоб йому було простіше розслабитися.

Для цього покладіть дитину в ліжко, покладіть свою руку на його тіло і синхронізуйте його дихання зі своїм. Дихайте в одному ритмі з малюком, поступово знижуючи темп і поглиблюючи вдихи і видихи. Помітивши, що ви стали дихати спокійніше, він почне повторювати за вами, розслабиться і провалиться в сон.

5. Створіть комфортні умови для сну

У кімнаті не повинно бути жарко або холодно, занадто світло або шумно. Краще, якщо буде прохолодно. Подушка і постільна білизна повинні бути м’якими і приємними на дотик. Комарів і інших комах бути не повинно. Можете залишити ввімкненим нічник або гірлянду, якщо дитина боїться темряви, або купить їй м’яку іграшку з грілкою – вона буде нагадувати мамине тепло.

6. Вибудуйте позитивний асоціативний зв’язок

Проявіть фантазію і попрацюйте над створенням позитивних асоціацій, пов’язаних зі спальним місцем дитини. Прикрасьте ліжко, виберіть красиву постільну білизну, іграшку, яка буде допомагати малюкові заснути. Якщо він недавно пережив кошмар і боїться спати на самоті, змайструєте ловець снів або придумайте ритуал, який відлякує страшні сни. Тільки ні в якому разі не смійтеся над дитиною і не називайте його боягузом.

7. Вимкніть гаджети

Всі знають про синє світло, яке випромінюють екрани, і порушення циркадних ритмів. Дитяча нервова система найбільш сприйнятлива до подібних подразників. Не використовуйте смартфони та планшети навіть для спокійних ігор. Нехай дитина взаємодіє з ними тільки вдень.

При грамотно складеному розкладі і ідеальних обставин дитина засинає легко і сама. Однак бувають випадки, коли навіть слухняні малюки вередують і відмовляються йти в ліжко. Причини можуть бути різними і несподіваними. Щоб зрозуміти, що не так, проявіть спостережливість або запитайте дитину напряму.