У сучасному світі серед маси найрізноманітніших гаджетів різної цінової категорії, важко уявити навіть дворічного малюка, який не тримав в руках той чи інший пристрій під’єднаний до мережі. Ця проблема турбує кожного, а особливо свідомих батьків. A-yak спробує разом із вами розібратися, як подолати залежність дитини від інтернету.
Залежність дитини від Інтернету і комп’ютера – симптоми та причини
Інтернет є частиною життя, особливо дітей. Більшість з них використовують Інтернет у здоровому вигляді. Але є група дітей, які не можуть жити без мережі. Коли серфінг в мережі стає залежністю?

Надмірне використання Інтернету сьогодні є надзвичайно серйозною соціальною проблемою. Особливо це стосується дітей та підлітків, для яких Інтернет є невід’ємним елементом їх повсякденної діяльності, суспільного життя та розваг. Наразі Інтернет використовує принаймні один раз на тиждень до 98%. Діти 9-16 років. Більшість з них відвідують мережу щодня або майже щодня.
За даними дослідження EU Kids Online, в якому взяли участь діти з 25 європейських країн, майже 20% заявляють, що внаслідок серфінгу в мережі мають недосипання. Понад 30 відсотків дітей відчувають дискомфорт, коли немає доступу до мережі. Більша частина дітей визнає, що інтернет негативно впливає на їхні стосунки з родиною або друзями.
Надмірне використання Інтернету дітьми також має величезний вплив на їх емоційний розвиток. Психологи вказують на залежність від сильних емоцій Інтернету протягом декількох років, в першу чергу від темпів комп’ютерних ігор і адреналіну.
Симптоми пристрасті дитини до Інтернету
Проблеми з концентрацією, сонливість, погана академічна працездатність, нехтування обов’язками, погіршення стосунків з друзями, відмова від попередніх захоплень – це можуть бути серйозні ознаки того, що дитина перестає контролювати час, проведений в Інтернеті. Потрібно уважно поглянути на неї та почати перевіряти, скільки часу вона проводить в Інтернеті.
Тривожна кнопка повинна спрацювати, якщо:
- дитина проводить більшу частину свого вільного часу в Інтернеті та робить це за рахунок інших інтересів;
- нехтують шкільними та сімейними обов’язками, тому що в них є щось важливе в Інтернеті;
- він забуває про їжу і навіть не йде в туалет;
- розриває контакти з однолітками в реальному світі;
- не можу сказати, скільки часу він проводить в Інтернеті або бреше нам у цьому питанні;
- через Інтернет, в домі виникають бійки та конфлікти;
- дитина роздратована або навіть агресивна, якщо не може використовувати мережу або батьки намагаються обмежити час, що витрачається перед комп’ютером.
Чому деякі діти стають залежними від Інтернету?
Відповідь на це питання не проста. Проте тут велику роль відіграють соціальні та сімейні фактори, а також особистість дитини.
Діти, які є сором’язливими та надмірно чутливими, боязкими й з низькою самооцінкою і нездатними справлятися зі стресом, більш схильні до інтернет-залежностей. У мережі вони можуть створювати свій штучний образ і прикидатися. Вони також можуть вийти з контактів у будь-який час. Їм не доведеться протистояти ситуаціям, з якими можна зіткнутися в реальному житті. Вони зменшують страх і напруженість таким чином, а також віддаляються від реального життя і стають все більш беззахиснішими в реальному світі.
Часто причиною втечі у віртуальний світ є невдача в школі, відмова від однолітків, а також конфлікти в сім’ї. Звільнення дитини від наркоманії в Інтернеті потребує розв’язання всіх проблем, які спонукали дитину втекти в мережу.
Відповіжте собі, коли ви помітили, що ваша дитина стала залежною від Інтернету
Якщо ви бачите ці симптоми у вашої дитини, настав час діяти.
- Перш за все, назвіть проблему: скажіть вашій дитині, що він залежний від Інтернету. Спробуйте спостерігати, в яких ситуаціях дитина втікає у віртуальний світ. Це може бути ключем до його залежності, оскільки зазвичай втрата контролю над використанням Інтернету, як і інші звички, є симптомом глибших емоційних, соціальних або сімейних проблем.
2. Визначте спосіб і час використання Інтернету, пояснивши дитині, чому ви застосовуєте такі обмеження.
3. Відключіть Інтернет, якщо Ваша дитина не здатна використовувати його так, щоб не завдавати шкоди власному фізичному та психічному здоров’ю.
4. Якщо ви відчуваєте себе безпорадним, зверніться за допомогою до фахівців, до прикладу, практичного психолога чи психотерапевта.
Якщо ви помітили чи дізнались, що ваша дитина отримує інтернет погрози із так званих “груп смерті” чи інші кіберзагрози неодмінно звертайтесь до кіберполіції, з початку 2017 року працює безкоштовна «cyber» гаряча телефонна лінія за номерами: 067-218-63-67, 063-619-84-95 та 068-150-86-01.