Навіщо взагалі купувати чавунний посуд

Коли з’явився посуд з антипригарним покриттям з тефлону і кераміки, багато хто вирішив, що чавун застарів і не витримує конкуренції. А дарма. Щоб переконатися в цьому, досить заглянути на кухню будь-якого ресторану. Там навряд чи знайдеться місце для посуду з тефлоновим або керамічним покриттям, а ось звичайні чавунні казани і сковорідки точно будуть.

Давайте розберемося, за що ж так люблять чавунний посуд шеф-кухарі і прості люди.

  • Екологічність. На відміну від сучасних аналогів, старий добрий чавун є екологічним матеріалом, повністю безпечним для здоров’я. При виготовленні посуду не використовується ніяких хімічних сполук, а антипригарне покриття створюється природним чином під час готування.
  • Довговічність. Чавунний посуд практично вічний. Він служить десятиліттями, з часом стає тільки кращим. Його не можна зіпсувати: досить очистити і прожарити посуд, щоб він став як новий.
  • Теплопровідність. За рахунок пористої структури чавун повільно нагрівається, але при цьому добре зберігає тепло, рівномірно розподіляючи його по всій поверхні, і забезпечує більш високі температури в порівнянні з алюмінієм і сталлю.
  • Універсальність. Чавунний посуд підходить як для газових, так і для електричних плит, включаючи індукційні . У ній можна варити, смажити, тушкувати і запікати в духовці.
  • Смак їжі. Завдяки рівномірному нагріванню їжа не пригорає, готується з усіх боків, не залишаючись сирої, і має особливі смакові якості.

До недоліків чавунного посуду можна віднести лише велику вагу, крихкість і певні нюанси в догляді. Через велику товщину стінок середня сковорода важить близько двох кілограмів. З цієї ж причини, якщо упустити сковороду на підлогу, в ній може утворитися тріщина, а то і зовсім відпаде шматок. Крім того, за чавунним посудом потрібно доглядати: правильно чистити і зберігати.

Як вибрати гарний чавунний посуд

На ринку є чавунні сковорідки, млинниці, сотейники, жаровні, каструлі, гусятниці, казани різних виробників. Щоб вибрати якісний посуд, в якому буде приємно готувати довгі роки, при покупці дійте за наступним алгоритмом.

1. Визначтеся з призначенням

Перш за все вирішіть, для чого буде використовуватися чавунний посуд. В одній і тій же сковороді можна смажити яєчню, тушкувати м’ясо і пекти млинці. Але краще, коли для кожної цілі буде своя, яка ідеально підходить для поставленого завдання. Це не тільки позбавить від необхідності ретельного очищення, а й дозволить досягти необхідних умов приготування.

Наприклад, для млинців потрібна тонка сковорода, для тушкування – глибока, для смаження м’яса – з рифленим дном, для запікання в духовці – з литими ручками. Намагайтеся підібрати оптимальний обсяг і пам’ятайте, що великий посуд не тільки важчий, але вимагає і більш потужної плити.

Для казанів ще дуже важлива форма дна. Плоске стійкіше, але гірше віддає тепло стінок. Кругле в цьому плані краще, але може зажадати додаткової підставки для установки на плиту. Так що краще використовувати його на відкритому вогні.

2. Виберіть матеріал корпусу

чавун

Чавунний посуд буває з покриттям і без. Традиційний просто відливається з чавуну, а потім шліфується, щоб прибрати огріхи лиття. Після покупки її потрібно прожарювати на вогні і обробляти маслом, щоб створити природне антипригарне покриття.

У такому посуді не можна надовго залишати їжу: чавун окислюється і іржавіє. Сковорідки, казани і все інше необхідно добре просушувати після кожного використання і періодично змащувати маслом.

емальований чавун

Такий посуд відрізняється захисним покриттям з емалі з внутрішньої і зовнішньої сторони. Вважається, що емальований чавун краще звичайного, але насправді у нього є як переваги, так і недоліки.

Завдяки покриттю з емалі, посуд виглядає привабливіше, у нього багато кольорів. Крім того, він не іржавіє, в ній можна надовго залишати їжу. Вона легше чиститься і дозволяє майже не використовувати миючі засоби .

У той же час через властивості емалі таке начиння вимагає дбайливого догляду. Щоб покриття не потріскалось, посуд не можна різко нагрівати і охолоджувати, стукати по бортику шумівкою і зшкібувати пригорілі залишки їжі твердими предметами або абразивними миючими засобами.

Який вибрати матеріал – вирішувати вам. З звичайним чавуном трохи більше метушні, зате він майже вічний. Емальований красивіший і місцями практичніший, але потребує дуже дбайливого ставлення.

3. Перевірте на відсутність вад

Незважаючи на простоту виготовлення чавунного посуду, іноді все ж зустрічаються дефекти лиття, які не тільки не прикрашають, але і можуть з часом зіпсувати виріб. Зазвичай цим грішать виробники бюджетного сегменту, хоча вади зустрічаються і в більш дорогому посуді.

Перед покупкою повертіть казан або сковороду в руках і пильно огляньте з усіх боків. На поверхні ні в якому разі не повинно бути тріщин або спроб заплавити їх. Посуд має бути гладким і добре відшліфованим, без напливів і раковин (поглиблень).

Емальований чавун повинен мати ідеально рівне покриття без подряпин, потертостей, здуття і інших вад, які з часом можуть перетворитися в осередки пошкодження і зруйнують покриття, зробивши посуд непридатним для використання.

4. Виберіть матеріал ручок

Вони можуть бути литими, дерев’яними і полімерними, а також змінними і незмінними. Зрозуміло у кожного типу є свої переваги і недоліки.

  • Литі хороші тим, що не бояться високих температур і дозволяють використовувати посуд в духовці. Під час готування вони сильно нагріваються, тому взятися за них можна тільки прихваткою.
  • Дерев’яні не нагріваються, не завдають шкоди довкіллю, але менш довговічні. У посуді з такими ручками не можна готувати в духовці, якщо тільки вони не знімні.
  • Полімерні ручки не нагріваються, дозволяють використовувати посуд в духовці, але можуть відколотися при необережному поводженні.

5. Виберіть кришку

Казани, каструлі, гусятниці зазвичай продаються з кришками. Сковорідки і жаровні найчастіше йдуть без них, але це не обов’язково погано: так ви не переплачуєте за кришку і можете підібрати підходящу від іншого посуду, який є на кухні.

Чавунні кришки на перший погляд здаються найкращим варіантом, але це не завжди так. Їх мінус в тому, що вони дуже масивні і відбирають тепло, впливаючи на приготування страви, наприклад плову. Скляні кришки в цьому плані вигідніші, оскільки мають меншу теплопровідність і дозволяють стежити за процесом готування.

Як підготувати посуд до використання

Відмінність виключно чавунного посуду від решти в тому, що перед цим потрібно гарненько прожарити її і зробити антипригарне покриття.

Емальований чавун ні якої підготовки не потребує. Більш того, сильне нагрівання може зіпсувати емаль!

На перший погляд прожарювання здається складною процедурою і відлякує багатьох покупців. Однак боятися не варто. Щоб посуд служив довгі роки, потрудитися доведеться лише раз.

До того ж, якщо щось піде не так, сковорода або казан не зіпсується. Досить буде почистити поверхню і повторити процедуру. Щоб все вийшло з першого разу, поступайте таким чином.

Якщо посуд не досить гладкий, то спочатку його бажано відшліфувати. Найкраще використовувати металеву насадку-йоржик для шуруповерта або шліфовальної машини, а потім пройтися середнім і дрібним наждачним папером. Після обробки поверхня стане сірою, гладенькою.

Поставте посуд на сильний вогонь (якщо плита електрична, виберіть максимальну температуру) і обов’язково включіть витяжку або відкрийте вікно.

Через кілька хвилин залишки масла, яким чавун обробляли на виробництві, почнуть вигорати і піде дим. Це нормально.

Продовжуйте прожарювати посуд 20-30 хвилин, поки він не перестане диміти, а метал не посіріє. Казан і іншу високий посуд додатково потрібно провертати, щоб добре прогріти стінки.

Дайте чавуну трохи охолонути, витрусіть окалину і ретельно протріть поверхню змоченим в рослинній олії паперовим рушником. Міняйте рушники поки не приберете всю сажу, а потім ще раз протріть насухо.

На очищену поверхню нанесіть шар рослинної олії і добре розітріть пензлем. Краще брати рафіновану, але цілком згодиться і звичайна. Верхні кромки і зовнішню поверхню теж обробіть невеликою кількістю олії.

Поставте змащений посуд на середній вогонь. Цього разу сильно гріти вже не потрібно. Як тільки від посуду піде дим, зменшіть температуру і розмазуйте масло пензликом, щоб  плівка що утворилася під час запікання лягала рівним шаром по всій поверхні.

Продовжуйте нагрівати чавун близько 20 хвилин, щоб шар олії перестав липнути. Вимкніть плиту і дайте посуду повністю охолонути, а потім ще раз змастіть внутрішню поверхню невеликою кількістю олії за допомогою пензлика або паперового рушника.

Тепер можна починати готувати.

Для створення антипригарного покриття можна гріти змащений олією посуд нема на плиті, а в духовці. У такому випадку процес займе набагато більше часу, але диму буде менше. На якість покриття спосіб нагріву ніяк не впливає: і плита, і духовка дадуть однаковий результат.

При бажанні процедуру створення олійною плівки можна повторити від трьох до п’яти разів – так природне антипригарне покриття стане міцнішим і ефективнішим. Втім, воно і так буде поліпшуватися з кожним приготуванням.

Як правильно доглядати за чавунним посудом

Все найскладніше залишилося позаду. Тепер з чавунною сковородою або казаном можна користуватися практично як з будь-яким звичайним посудом. Однак деякі нюанси чистки і зберігання все ж є.

звичайний чавун

Посуд з чавуну без покриття окислюється і іржавіє від контакту з вологою, тому його не можна надовго залишати з їжею. Помити сковороду після вечері або через годинку-другу можна, а ось кидати на плиті із залишками їжі на ніч не можна. Посуд від цього не пропаде, але його доведеться очистити і прожарити заново.

Щоб не зіпсувати антипригарний шар замість металевих шумовок і лопаток краще використовувати дерев’яні або пластикові.

Також чавун боїться перепадів температур, тому не варто підставляти під струмінь холодної води розпечену сковорідку. Якщо сильно поспішайте, використовуйте гарячу воду, а краще дайте посуду охолонути. Пару таких контрастних душів він, може, і витримає, а на третій, швидше за все, дасть тріщину.

Для чищення не рекомендується використовувати металеві губки і агресивні миючі засоби. Вони негативно впливають на покриття, окислюють метал. Крім того, хімія може вбратися в чавун через його пористу структури. З цієї ж причини не рекомендується використовувати посудомийну машину .

Більшість забруднень легко змиваються гарячою водою. Іноді досить обполоснути посуд окропом, а коли він охолоне – витерти насухо паперовим рушником. Якщо їжа пригоріла, просто ненадовго залийте посуд водою: все відійде.

Після мийки сковороду або казан потрібно обов’язково просушити, добре протерши паперовим рушником або просто поставивши на кілька секунд на плиту. Якщо цього не зробити вона може проржавіти. Також час від часу посуд необхідно змащувати невеликою кількістю масла.

емальований чавун

Чавунний посуд з емальованим покриттям в якійсь мірі навіть більш примхливий. Емаль дуже чутлива до різкого перепаду температур, тому не можна ставити порожню сковороду на сильний вогонь або довго гріти його. Також не варто відразу ставити на плиту посуд з холодильника або класти на розпечену сковороду холодні продукти. Від цього емаль потріскається і покриття руйнуватиметься.

Як і інший емальований посуд, чавунний не терпить недбалого поводження. Металеві шумівки, жорсткі щітки, необережні удари – все це легко ушкоджує емаль. Вона тріскається, а іноді навіть відвалюється шматками. Чавунний посуд важчий звичайного, тому з ним потрібно бути подвійно обережним.

В іншому догляд за емальованим чавуном простий. Очищати його можна м’якими миючими засобами без використання абразивів і металевих губок. Пригорілу їжу краще замочувати і зшкрібувати дерев’яною лопаткою.

Мити посуд в посудомийці можна, а додатково просушувати не потрібно.