Уявіть, що завтра вас не стане. Що ви залишите після себе? Прибирання як в останній раз: новий підхід до наведення порядку по-шведськи. Скандинави подарували світові чимало цікавих речей – від книг Ганса Християна Андерсена і Астрід Ліндгрен до стилів життя хюгге і лагом. Черговий подарунок стосується організації домашнього простору і підтримання чистоти.
Döstädning – в перекладі зі шведської це перекладається приблизно як «передсмертне прибирання». У менш страшних термінах – «прибирання немов в останній раз».
Автор поняття, шведська художниця Маргарета Магнуссен, випустивши книгу з дещо суперечливою назвою «Делікатне мистецтво шведського передсмертного прибирання: як звільнити себе і свою сім’ю від довічного безладу», висунула просту тезу: «Озирніться навколо. Що залишиться після вас, якщо завтра ви помрете? »І несподівано ця теза перетворилася в модний тренд.
A-yak розкладає суть «якісного прибирання», що називається, по поличках.
Навіщо це потрібно
Маргарете Магнуссен за 80, і спочатку вона писала книгу для людей старше 50 – тих, хто, як і вона сама, вже замислюється про неминучий життєвий фінал. Більшість людей пливуть за течією: купують нові речі, зберігають старі, не надають значення безладу і непотребу, що накопичився в будинку. Мало хто задає собі питання: а що трапиться з цими речами, якщо прямо сьогодні мене раптом не стане?
Ваші спадкоємці побачать весь той безлад, який ви залишили після себе. І якщо речей буде занадто багато, навряд чи вони зможуть розібратися, які з них дійсно важливі і зможуть служити нагадуванням про вас, а що являє собою непотрібний мотлох. Частина речей піде на смітник. Частина – на розпродажі. А може, вашим близьким навіть доведеться наймати клінінгову компанію, щоб розгребти весь той безлад, який ви залишили після себе?
Я часто запитую себе: чи стане хтось щасливішим, якщо я залишу в будинку цю річ? Коли відповідь звучить як «ні», я від неї позбавляюся.
Маргарета Магнуссен
Саме з цієї точки зору концепція Döstädning пропонує підходити до організації домашнього простору. Мета прибирання стає абсолютно ясною: полегшити задачу близьким. Залишити після себе світлу, «чисту» пам’ять. Зробити так, щоб кожна річ у будинку була наповнена змістом – і тоді навряд чи у вас залишиться багато речей, а значить, і підтримувати порядок в домі стане зовсім простим завданням.
Крім того, є ще один бонус: «Прибтрання як в останній раз» це хороше фізичне навантаження. Перебираючи предмети що наповнюють ваш будинок, позбавляючись від непотрібного і концентруючись на важливому, ви зможете переглянути своє життя, переоцінити його, залишити в пам’яті найбільш дорогі спогади. А потім – жити в організованому, наповненому повітрям і світлом просторі.
7 правил прибирання по-шведськи
У прибирання «немов в останній раз» не так вже й багато правил, воно інтуїтивно зрозуміле. Однак кілька ключових моментів все-таки є, і на них важливо сконцентруватися.
1. Навіть якщо вам менше 50, ця концепція теж підходить для вас
Ідея «Прибирання як в останній раз» дієва в будь-якому віці. Адже вже з дитинства ми знаємо, які речі для нас важливі, викликають теплі спогади і дарують радість, а які – ні. Даний метод підходить для кожного, хто хоче спростити і впорядкувати своє життя.
2. Наводите порядок плавно, повільно, але безперервно
У концепції Döstädning ви не просто прибираєте – ви перебирає своє життя. У цьому процесі немає місця поспіху і суєті, його неможливо обмежити конкретним проміжком часу. ««Прибирання як в останній раз»» розглядається як зміна способу життя, а не як банальне витирання пилу і розкладання речей по шафах.
3. Озвучте близьким, що ви робите
Розповівши рідним і друзям, навіщо і чому ви рятуєтеся від речей і оновлюєте правила організації простору, ви зробите свої наміри очевидними. Це змусить вас відчути відповідальність і не кинути процес на півдорозі.
4. Даруйте людям речі, яким немає місця у вашому житті
Колись ви витратили на покупку цих предметів гроші і час, і в них напевно є своя цінність. Але не для вас. Можливо, цю цінність зможе відчути хтось інший. Дайте речам такий шанс! Книгам (принаймні, деяким) напевно будуть раді ваші друзі. Іграшок і одягу – потребує сім’ї. А ви отримаєте радість не тільки від наведення порядку у власному житті, а й від процесу дарування.
5. Почніть прибирання з шафи або вбиральні
Магнуссен запевняє, що це найменш емоційно витратний крок: з одягом і взуттям ми розлучаємося простіше, ніж з книгами, прикрасами або іграшками. Почавши з простого, продовжити буде легше.
6. Пам’ятайте, що це прибирання має і психотерапевтичний ефект
Адже воно не про наближення фіналу. Воно про те, щоб переглянути своє життя і зробити акцент на найважливішому. «Прибирання як в останній раз» – такий собі нескладний і делікатний спосіб написати ясну і просту власну історію.
7. Дякуйте собі за зроблене
Після того як ви завершили черговий проміжний етап наведення порядку, подякуйте собі за це. І навіть нагородіть: нагородою може стати похід в кіно, гарний манікюр, нова зачіска або, наприклад, вечеря в затишному кафе з найближчими. Це буде хорошою емоційною підтримкою на вашому шляху.