Я сподіваюся, що ви знаєте Уоррена Баффета. Якщо ні, то вам ніколи не заслужити поваги у фінансовій сфері, адже там його обожнюють. І не просто так. Уоррен Баффет – один з найбагатших людей в світі, який заробив свої статки за допомогою інвестицій. У своїй книзі він дав кілька порад як досягти фінансового успіху, які досить прості і корисні. Говорити про те, що вони допоможуть вам заробити мільйони, ми не будемо, просто тому, що ніхто не зможе заробити вам мільйони, крім вас самих.

Але ці поради допоможуть вам зрозуміти суть грошей і дізнатися думки людини, яка завдяки своєму розуму стала мільярдером. Отже, ось вони.

Як досягти фінансового успіху: 7 грошових порад від Уоррена Баффета

1. Позичайте гроші з розумом

Баффет попереджає про те, що варто уникати зайвих позик. Кредитні карти, розстрочки, іпотеки – все це призведе до того, що одного разу ваші виплати по кредитах будуть перевищувати ваші витрати. І назад дороги вже не буде.

Я бачив багато людей, які зазнали невдачі через алкоголь. Але не менше я бачив і людей, які збанкрутували через зайву тяги до кредитів. Якщо ви досить розумні, то зможете робити гроші без позик.

2. Спочатку платите собі

Якщо ви хочете навчитися збирати гроші, скористайтеся цим правилом:

Не намагайтеся відкладати гроші після того, як ви їх витратили. Відкладайте їх відразу ж.

Просто і банально, але дієво. Припустимо, що у вас достатній дохід, щоб покривати базові потреби, і ви хочете почати збирати гроші. Відкладіть потрібну суму грошей для оплати рахунків і потреб, після цього відкладіть суму, з якої ви хочете почати свої накопичення. Все інше ви можете витрачати.

Це правило допоможе вам нарешті взяти себе в руки і почати відкладати гроші . Як тільки ви почнете робити це, тому дороги вже не буде і вам стане набагато простіше відкладати потрібну суму щомісяця.

Досить недооцінювати свої грошові звички

Колись давно я натрапив на цікаву математику. Уявіть собі звичайну дівчину, що працює в офісі. Кожен день вона виходить обідати в сусіднє кафе і купує там латте і булочку. Припустимо, що на це вона витрачає 30 гривень. А тепер порахуємо. За тиждень вона витратить 150 гривень, за місяць –  600 гривень, а за рік –  7200 гривень. Практично 7000 гривень можна заощадити, відмовившись від простої звички пити каву з булочкою в обідню перерву. Я вже не кажу про кількість калорій, яку вона також не з’їсть.

Якщо ви хочете змінити свої звички, кращий спосіб – просто перестати їх робити. Навчіться розуміти свої пріоритети і рухайтеся в правильну сторону.

Ціна і цінність – це не одне і те ж

Баффет –  неймовірно економний і помірний в своїх потребах чоловік. Його економність визначається цінністю товару. Ось що він говорить з цього приводу:

Давним-давно Бен Грем сказав мені про те, що ціна – це те, що ти платиш, а цінність – те, що ти отримуєш. Неважливо, говоримо ми про шкарпетки або про акції, я люблю купувати тоді, коли ціна максимально низька.

Однак бути економним зовсім не означає купувати все як найдешевше. Але це так само не означає, що потрібно купувати цінні речі за величезні гроші. Іншими словами:

Краще купити неймовірну компанію за звичайною ціною, ніж звичайну компанію за неймовірною ціною.

Якщо ви хочете стати економнішим, в наступний раз звертайте увагу не тільки на ціну. Цінність товару для вас також дуже важлива.

Як досягти фінансового успіху: 7 грошових порад від Уоррена Баффета

Інвестувати простіше, ніж ви думаєте

Ось правило, яке не так вже й просто знайти в підручниках з інвестування:

Якщо ви будете інвестувати в індексний фонд дрібними частинами протягом 10 років, ви будете в більш вигідній ситуації, ніж ті, хто інвестує в той же час, але все за один раз.

Згідно Баффету, інвестування – це дуже  просто. Ось декілька порад про те, з чого потрібно починати інвестування:

  1. Вивчіть основну термінологію інвестування.
  2. Відкрийте брокерський рахунок.
  3. Виберіть індексний фонд (Баффет радить VFINX).
  4. Купіть частину фонду.

Буде здорово, якщо ті, у кого є досвід в інвестуванні, поділяться в коментарях своєю думкою про те, наскільки ця інформація корисна для наших країн.

Довгострокові інвестиції в пріоритеті

Баффет попереджає про те, що прогоріти на щоденних скачках вартості акцій дуже просто. Тому його вибір – це довгострокові інвестиції.

Якщо ви не плануєте утримувати акції протягом 10 років, не здумайте купувати їх навіть на 10 хвилин. Зберіть портфоліо компаній, вартість яких за останні роки росла. І лише на підставі цього портфоліо робіть висновки про покупку акцій.

Якщо ви вже купили акції компанії, Баффет радить не дивитися на їх вартість кожен день. Побережіть нерви. Багато знаменитих інвесторів купують акції і забувають про них на деякий час. Ми не мільярдери, тому забути про вкладені гроші буде важко, але і витрачати свої нерви на щохвилинне оновлення зведення теж нерозумно.

Гроші – це ще не все

Йому легко говорити. Він же мільярдер.

У своєму інтерв’ю Баффет говорив про те, що йому приємно літати на приватному літаку, проте мати дюжину будинків – це вже тягар. До того ж, за словами Баффета, в його житті є два найцінніших активи: його здоров’я і друзі, з якими він дружить вже давно. Гроші дають багато, але не варто забувати про те, що в житті і без них багато важливих речей.