Що перше приходить до вас в голову, коли ви чуєте слово «медитація»? Напевно, це спокій, умиротворення, дзен … Ми знаємо, що медитація допомагає очищати нашу свідомість, покращує концентрацію, заспокоює, вчить жити усвідомлено і дає інші переваги як розуму, так і тілу. Але що насправді робить медитація з нашим мозком з фізіологічної точки зору для того, щоб отримати такий ефект? Як  медитація працює?

Ви можете скептично ставиться до того, як інші співають дифірамби медитації і звеличують її користь, але насправді справи йдуть так, що щоденна медитація по 15-30 хвилин має величезний вплив на те, як проходить ваше життя, як ви реагуєте на ситуацію і як взаємодієте з людьми.

Це складно описати словами, якщо ви хоча б не спробували. З технічної ж точки зору медитація дозволяє нам змінювати наш мозок і робити просто чарівні речі.

Хто і за що відповідає

Частини мозку, на які впливає медитація

  • Бічна префронтальна кора. Ця частина мозку, яка дозволяє вам дивитися на речі більш раціонально і логічно. Також її називає «Оцінночним Центром». Він бере участь в модуляції емоційних реакцій (які надходять з центру страху або інших частин), автоматично перекриває поведінку і звички і знижує тенденцію мозку приймати речі «близько до серця» шляхом модуляції частини мозку, яка відповідає за ваше «Я».
  • Медійна префронтальна кора. Частина мозку, яка постійно звертається до вас, вашої точки зору і досвіду. Багато людей називають це «Центром Я», тому що ця частина мозку обробляє інформацію, яка відноситься безпосередньо до нас, включаючи і той час, коли ви мрієте, думаєте про майбутнє, розмірковуєте про себе, спілкуєтеся з людьми, співчуваєте іншим або намагаєтесь їх зрозуміти . Психологи називають це Авторефератним Центром.

Найцікавішим в медіальній префронтальній  корі є те, що насправді вона складається з двох секцій:

  • Вентромедіальна медійна префронтальна кора (VMPFC). Вона бере участь в обробці інформації, пов’язаної з вами і з людьми, які, на ваш погляд, схожі на вас. Це якраз та частина мозку, яка може зробити так, що ви будете приймати деякі речі занадто близько до серця, вона може змусити вас турбуватися, викликати тривогу або ввести вас в стрес. Тобто, в стрес ви самі себе вганяєте, коли починаєте занадто турбуватися.
  • Дорсомедіальна префронтальна кора (dmPFC). Ця частина обробляють інформацію про людей, яких ви вважаєте відмінними від себе (тобто зовсім іншими). Ця дуже важлива частина мозку бере участь в емпатії і підтримці соціальних зв’язків.

Отже, у нас залишилися острівець головного мозку і мигдалина мозочка:

  • Острівець. Ця частина мозку відповідає за наші тілесні відчуття і допомагає нам відстежувати те, наскільки сильно ми будемо відчувати те, що відбувається в нашому тілі. Вона також активно залучена в переживаннях в загальному і в співпереживанні іншим.
  • Мигдалина мозочка. Це наша сигналізація, яка ще з часів перших людей запускає у нас програму «бийся або біжи». Це наш Центр Страху.

Мозок без медитації

Якщо поглянути на мозок до того, як людина почала медитувати, можна побачити сильні нейронні зв’язки всередині Центру Я і між Центром Я і ділянками мозку, які відповідають за тілесні відчуття і за відчуття страху. Це означає, що як тільки ви відчуваєте якесь занепокоєння, страх або тілесні відчуття (свербіж, поколювання і т.д.), то швидше за все ви відреагуєте на це, як на занепокоєння. І це відбувається тому, що ваш Центр Я обробляє величезну кількість інформації. Більш того, залежність від цього центру робить так, що в результаті ми застряємо в наших думках і потрапляємо в петлю: наприклад, згадуємо про те, що ми вже відчували це колись і чи може це щось означати. Ми починаємо перебирати в голові ситуації з минулого і робимо це знову і знову.

Чому це відбувається? Чому наш Центр Я дозволяє це? Це відбувається тому, що зв’язок між нашим Оціночним Центром і Центром Я досить слабкий. Якби Оціночний Центр працював на повну потужність, він міг би регулювати ту частину, яка відповідає за прийняття речей близько до серця, і підвищував би активності тієї частини мозку, яка відповідає за розуміння думок інших людей. У підсумку ми б відсівали всю непотрібну інформацію і дивилися на те, що відбувається більш тверезо і спокійно. Тобто наш Оціночний Центр можна назвати гальмами нашого Центру Я.

медитація

Мозок під час медитації

Коли медитація є вашою постійною звичкою, відбувається кілька позитивних речей. По-перше, сильний зв’язок між Центром Я і тілесними відчуттями слабшає, тому ви перестаєте відволікатися на раптові відчуття неспокою або фізичні прояви і не потрапляєте в свою уявну петлю. Саме тому у людей, які часто медитують, знижується тривожність. У підсумку ви можете дивитися на свої відчуття вже не так емоційно.

По-друге, утворюються більш сильні і здорові зв’язку між Оцінним Центром і тілесними відчуттями / центрами страху. Це означає, що якщо у вас з’являються тілесні відчуття, які можуть означати потенційну небезпеку, ви починаєте дивитися на них з більш раціональної точки зору (а не починати панікувати). Наприклад, якщо ви відчули больові відчуття, ви починаєте спостерігати за ними, за їх спадами і відновленням і в підсумку приймаєте правильне, врівноважене рішення, а не впадаєте в істерику, починаючи думати, що з вами точно щось не так, малюючи в голові картину мало не власного похорону.

І, нарешті, медитація пов’язує корисні аспекти (ті частини мозку, які відповідають за розуміння людей, не схожих на нас) Центру Я з тілесними відчуттями, які відповідають за співпереживання, і робить їх сильнішими. Цей здоровий зв’язок підвищує нашу здатність розуміти, звідки прийшов інший чоловік, особливо таких людей, яких ви не можете інтуїтивно зрозуміти, тому що ви думаєте або сприймаєте речі інакше (зазвичай, це люди з інших культур). В результаті ваша здатність ставити себе на місце інших, тобто дійсно розуміти людей, зростає.

Чому важлива щоденна практика

Якщо дивитися на те, як впливає медитація на наш мозок з фізіологічної точки зору, ми отримуємо досить цікаву картину – вона зміцнює наш Оціночний Центр, заспокоює істеричні аспекти нашого Центру Я і зменшує його зв’язок з тілесними відчуттями та зміцнює його сильні частини, що відповідають за розуміння інших. У підсумку ми перестаємо так емоційно реагувати на те, що відбувається і приймаємо більш раціональні рішення. Тобто за допомогою медитації ми не просто міняємо свій стан свідомості, ми фізично змінюємо свій мозок на краще.

Чому важлива постійна медитація? Тому що ці позитивні зміни в нашому мозку оборотні. Це як з підтриманням гарної фізичної форми – вона вимагає постійних тренувань. Як тільки ми перестаємо займатися, ми знову повертаємося до вихідної точки і для відновлення знову потрібен час.

Всього 15 хвилин в день можуть кардинально змінити ваше життя так, як ви навіть уявити собі не можете.