Вперше задуматися про користь ходьби мені довелося більше року тому і зовсім не по своїй волі.

До цього я досить довгий час успішно займався біговими тренуваннями і навіть не думав їх припиняти. Однак життя підкинула неприємний сюрприз у вигляді травми коліна, і волею-неволею довелося шукати заміну ранкових пробіжок. Спочатку ходьба стала для мене вимушеним заняттям, а потім пішохідні прогулянки органічно увійшли в мій щоденний розпорядок. Тому я зацікавився питанням: «А чи може ходьба дійсно замінити біг?»

Як обрати, що краще, біг чи ходьба ?

Багатьом здається, що ходьба – це абсолютно несерйозне заняття, яке навіть не можна назвати фізичною вправою.

«Яким видом спорту ти займаєшся?»

“Ходжу пішки!

Смішно, чи не так?

Однак не поспішайте сміятися. Просто згадайте ті причини, які змушують нас займатися бігом, і давайте подивимося, як з ними справляється ходьба. Ось вони:

  • поліпшити свій загальний фізичний стан і рівень енергії;
  • підвищити витривалість;
  • зміцнити серцево-судинну систему і уникнути відповідних захворювань;
  • те ж саме про опорно-руховий апарат;
  • і, так-так-так, обов’язково схуднути!

Для визначення впливу бігу та ходьби на стан нашого здоров’я було проведено спеціальне дослідження. В ході якого було зібрано разом і проаналізовані дані людей, що займаються цими двома видами фізичної активності. В результаті з’ясувалося, що люди, які витрачають під час тренування приблизно однакову кількість калорій, незалежно від того, біжать вони або ходять, отримують приблизно однакові переваги для здоров’я. Ми говоримо про зниження ризику гіпертонії, рівня холестерину, небезпеки виникнення діабету і серцево-судинних захворювань.

біг чи ходьба
біг чи ходьба

Трохи інша картина спостерігається з останнім, а для багатьох – найголовнішим пунктом. Цілком природно, що при бігу витрачається набагато більше енергії, ніж при звичайних прогулянках. Наприклад, людина вагою 70 кілограм витратить за годину бігу близько 800 калорій, а під час ходьби тільки 300. Це стає переконливим доказом на користь бігу для всіх бажаючих схуднути, але не бажають витрачати при цьому занадто багато часу.

Дуже цікаво, що вчені встановили, що навіть якщо бігун і ходок витратять однакову кількість енергії (для чого другого доведеться затратити в 2,5 рази більше часу), то все одно бігун схудне більше. Цей ефект зацікавив вчених, і в Journal of Obesity був опублікована доповідь, в якій наводяться результати аналізу вплив інтенсивності фізичних вправ на наш апетит. Після бігу або ходьби учасники були запрошені на фуршет, де ходоки в середньому з’їдали на 50 калорій більше, ніж вони спалили, в той час як бігуни їли майже на 200 калорій менше, ніж вони втратили під час тренування. Це пояснюється тим, що бігуни мали більш високі рівні гормону пептиду YY, який може пригнічувати апетит.

І, нарешті, не варто забувати про те, що біг є набагато більш травмонебезпечним заняттям, ніж ходьба. Величезна кількість бігунів з часом починають відчувати деякі проблеми зі зв’язками або суглобами, іноді навіть досить серйозні. У той час як ходьба є набагато лагіднішим режимом для нашого організму.

Підсумки, так що краще, біг чи ходьба?

Отже, до яких же висновків ми прийшли в цій статті?

  • Біг чи ходьба однаково корисні для зміцнення здоров’я, якщо ви витрачаєте при цьому приблизно однакову кількість енергії.
  • Якщо у вас мало часу, то вибирати слід біг, тому що для досягнення однакових результатів пішки доведеться витратити в два з половиною рази більше часу.
  • Для тих, хто ставить перед собою мету швидко схуднути, біг однозначно краще.
  • Ходьба є набагато безпечніша з точки зору отримання травм і пред’являє менше вимог до вашої фізичної підготовки.

Правда, днями мені попалося на очі інше дослідження, яке стверджує, що якщо ходити з обтяженнями на руках і ногах, то при цьому буде витрачатися приблизно стільки ж енергії, як при бігу. Почати, чи що, гуляти з гантелями в руках? Треба спробувати.

А як ви вважаєте, що краще, біг чи ходьба? Розкажіть нам в коментарях.