Для деяких людей весна, особливо в період тепла і цвітіння різних рослин, – це найулюбленіша пора року. Але для мільйонів алергіків весна і раннє літо – це період виснажливого чхання, нежиті, кашлю, сльозавих очей і туману в голові. Як впоратися з симптомами сезонної алергії і, при цьому, не накачувати антигістамінними препаратами? Отож, про те, як позбутися весняної алергії та чому вона виникає, поговоримо далі в статті.
Зазвичай люди з алергією намагаються залишитися вдома і запечатати всі вікна. Багато приймають антигістамінні препарати, або навіть спостерігаються у лікаря і проходять курс уколів. У будь-якому випадку, радості від весни у них мало. На щастя, є кілька способів позбавитися від симптомів алергії, або хоча б зробити їх менш болісними. Але спочатку треба зрозуміти справжні причини сезонної алергії, щоб знати, з чим саме боротися.
Як позбутися сезонної алергії та чому вона виникає
Справжні причини сезонної алергії
Більшість людей звинувачують у своїй алергії пилок рослин або спори цвілі, але, насправді, зовсім не це стає причиною дратівливих симптомів.
Симптоми сезонної алергії виникають від гіперактивної імунної системи. Ваша імунна система виробляє антитіла, що захищають вас від небажаних «загарбників», які можуть призвести до хвороби.
Коли у вас починається алергія, імунна система виробляє антитіла у відповідь на пилок, пил або шерсть домашніх тварин, навіть якщо вони не становлять шкоди для вашого організму.
Тобто, в першу чергу, винні не алергени, а реакція вашої імунної системи. Що ж можна зробити, щоб імунна система не так протестувала проти пилку рослин?
Стратегії щодо позбавлення від алергії
Ось п’ять способів уникнути сезонної, весняної алергії без медикаментів. Застосовуйте їх, щоб тримати свою алергію під контролем цієї весни, і запобігти її виникненню в майбутньому.
1. Мінімізуйте вплив алергену
Чим менше алергену, тим менше хвилюється ваша імунна система. Ось кілька способів скоротити контакт з пилком:
- В ті дні, коли в повітрі особливо багато пилку, закривайте всі вікна, щоб алерген не потрапив всередину будинку. Під час їзди в машині тримайте вікна закритими і подумайте про придбання очисника повітря.
- Під час поширення пилку намагайтеся менше перебувати на вулиці, особливо там, де багато рослинності. Дерева і чагарники, як правило, випускають пилок вранці, а трави – вранці і ввечері. Так що в цей час краще триматися подалі від садів і парків. Якщо у вас просто немає вибору, після прогулянки прийміть душ, виперіть одяг і протріть взуття – це допоможе позбутися від пилку.
- Приберіть всі алергени в спальні, щоб, принаймні, вісім годин взагалі не страждати від виснажливих симптомів. Не пускайте в спальню тварин, які можуть принести пилок на своїй шерсті, ретельно протирайте всі поверхні і купите очищувач повітря (можна знайти бюджетний очищувач тільки для спальні).
- У весняний період пилок випускають дерева: береза, вільха, ліщина, дуб, тополя, ясен, клен. Найзначнішим алергеном, як правило, є береза. Раннім літом варто побоюватися лугових трав, а пізнім літом, з серпня по вересень, алергени поширюються від складноцвітих рослин, наприклад, полину, лободи і конопель. Намагайтеся триматися подалі від місць зростання цих трав і дерев.
2. Сольовий спрей
Один незвичайний спосіб позбутися від алергічної реакції – обробити внутрішню поверхню носа сольовим назальний спреєм. Сольові спреї продаються без рецепта і допомагають полегшити закладеність носа без шкоди для організму.
Антигістамінні препарати сушать носові проходи, так що в них можуть виникати мікротріщини, а це – ідеальні умови для потрапляння інфекції. Сольові спреї очищають носові проходи від бактерій, а зволоження допомагає змити пилок рослин.
Єдине – сольові спреї можуть бути неприємними. Якщо це ваш випадок, спробуйте використовувати дитячі варіанти або спрей без консервантів.
3. Прокачувати імунну систему
Оскільки алергія – це проблеми імунної системи, для тривалого позитивного ефекту вам потрібно зміцнювати її правильними продуктами.
- Омега-3 ненасичені жирні кислоти дуже важливі для запобігання алергії. Ці речовини, що допомагають уникнути запалення, зараз важко знайти в натуральних продуктах, так що можна використовувати добавки.
- Можна приймати крилеве масло або спеціальні добавки з астаксантіном – каротиноїди, які мають антиоксидантні властивості.
- Вітамін D – ще одна корисна речовина, яка допомагає позбутися симптомів алергії і навіть астми.
- Користь створюють «дружні бактерії», які допомагають знизити алергічну реакцію на пилок.
Дослідницька група Американського коледжу алергії, астми і імунології підтвердила позитивний вплив пробіотиків на симптоми алергії.
В результаті ряду досліджень встановили, що пробіотики позитивно впливають на мікрофлору кишечника і стимулюють імунну систему, що допомагає боротися з алергією.
4. Керуйте симптомами без допомоги ліків
Якщо ви вже застосовували антигістамінний препарат, ви знаєте, що він швидко знімає симптоми алергії. Однак він не лікує її, а просто блокує прояви.
Доктор Вільям У. Бергер, один з провідних американських фахівців з алергії і астми, стверджує, що препарати цієї групи часто мають небажані побічні ефекти, такі як сонливість, головний біль і сухість слизової носа.
Крім того, антигістамінні засоби викликають «туман в голові», слабкість, нездатність зосередитися і нормально реагувати на події.
При цьому, є багато природних ліків від алергії, які не викликають таких побічних ефектів. Центр інтегральної медицини Університету Меріленда рекомендує наступні природні ліки від алергії, які довели свою ефективність в боротьбі з симптомами:
- Живильні речовини: кверцетин, спіруліна, вітамін С
- Лікарські трави: білокопитник, кропива, астрагал
- Китайська медицина: Biminne, суміш 7 традиційних трав
- Мед з пилком або без
Дослідники з Інституту алергії та навколишнього середовища Південної Карелії і Департаменту Алергії Університету центральної лікарні Гельсінкі проводили експеримент по впливу меду на перебіг алергії і її симптоми.
Учасники експерименту, люди з алергією на пилок, повинні були приймати мед з додаванням березового пилку і звичайний мед, без всяких добавок.
В експерименті брали участь сорок чотири пацієнта (26 жінок, середній вік яких становив 33 роки) з діагнозом «алергія на пилок». З листопада по березень вони щодня приймали мед з додаванням пилку або просто додаткову кількість меду без добавок.
Сімнадцять пацієнтів (9 жінок, середній вік – 36 років) залишили в якості контрольної групи. З квітня по травень пацієнти записували симптоми алергії і прийом ліків.
В результаті дослідження з’ясувалося, що у пацієнтів, що приймають мед з пилком, симптоми алергії виникали на 60% рідше, у них було в два рази більше днів взагалі без симптомів, і на 70% менше днів з важкими проявами симптомів .
Крім того, вони в два рази рідше брали антигістамінні препарати. Різниця між учасниками, які брали мед з пилком і без неї, була незначна, але люди, що вибрали мед з пилком, дещо рідше брали антигістамінні препарати.
Таким чином, якщо у вас продається місцевий мед зі слідами пилку, унікальною для вашої місцевості (мед з пасік, розташованих у вашому районі), спробуйте його в якості засобу від алергії.
5. Уникайте перехресної активності
Інший спосіб мінімізувати симптоми алергії – уникати перехресної активності між рослинними білками від пилку і їстівними фруктами і овочами.
Теорія полягає в тому, що ваша імунна система визнає схожість між різними алергенами і однаково реагує на них.
Наприклад, якщо у вас алергія на амброзію, варто уникати бананів, а якщо симптоми проявляються від пилку трав, краще виключити з раціону селеру.
Дитяча лікарня Філадельфії опублікувала на своєму сайті таблицю перехресної активності, ось її переклад:
Таким чином, основний підхід до лікування сезонної алергії без медикаментів складається з двох пунктів – мінімізувати вплив алергену і зміцнювати імунітет .
Якщо протягом цього сезону ви спробуєте виконувати п’ять пунктів, то неприємних моментів з нежитю, кашлем і туманом в голові буде значно менше. Удачі вам цієї весни.