Ефірні олії асоціюються з чимось вишуканим і таємничим. З давніх часів їх застосовують в медицині, косметології та кулінарії. У Стародавньому Єгипті оліями рятувалися від палючого сонця, в Китаї та Індії ними лікували, а в Римській імперії і на Сході – доглядали за тілом. Корисні властивості ефірних олій затребувані і в наші дні.
Ефірна олія – запашна летюча речовина, що виділяється з квітів, насіння, коріння, листя, плодів, деревини або смоли рослин. |
Олії дають рослинам аромат. Властивості ефірних олій залежать від виду рослин, умов їх вирощування, використовуваної частини, а також способу виробництва. Часто з різних частин однієї і тієї ж рослини отримують різні за складом і запахом олії. Ефірні олії отримують дистиляцією (з зелені та кори), екстракцією (з суцвіть, пелюсток і коренів) та пресуванням (з шкірки і плодів).
Як правильно використовувати ефірні олії
Ефірні олії мають широкий спектр біологічної активності. Одні з них – антисептики, інші – спазмолітики, треті регенерують клітини, четверті заспокоюють або, навпаки, збуджують нервову систему. При цьому ефірні олії відносяться до сильнодіючих засобів, які можуть не тільки допомогти, але й нашкодити, якщо не дотримуватися рекомендацій щодо застосування.
Розібратися в фармакологічних властивостях ефірних олій допоможе таблиця.
* Не рекомендується використовувати на сонці.
Застосування ефірних олій
Ефірні олії не змішуються з водою і не застосовуються в чистому вигляді. У косметології та медицині ефірні олії використовують з базою. Нею може бути віск, мед, молоко, крем. Але найчастіше це так звані транспортні олії.
Транспортні (базисні) олії – це олії рослинного походження, як тверді (наприклад, масло ши), так і рідкі (оливкова, обліпихова, мигдальна, жожоба та інші). Вони сприяють проникненню ефірної олії в організм і забезпечують м’який терапевтичний ефект.
Ванна і лазня

Ароматична ванна – прекрасний спосіб розслабитися після важкого дня. Знімає стрес і розслабляє масло сандалу, герані, лаванди, троянди. М’язову напругу (наприклад, після тренування) допоможе усунути масло вербени і ялівцю. У період простудних захворювань рекомендуються ванни з сосновою або лимонною олією.
Правила
- Перед прийняттям аромованни необхідно вимитися.
- Температура води – 36-38 ºС.
- За базу можна використовувати мед, кефір, сироватку, молоко, морську сіль або транспортну олію.
- Не використовуйте гель, шампунь, піну і інші косметичні засоби під час процедури.
- Періодичність і час – 5-25 хвилин не частіше трьох разів на тиждень.
- Після прийняття ароматичної ванни не варто обполіскувати і витиратися насухо.
У лазні ефірну олію додають в ковш з водою, щоб піддавати на каміння. Рекомендуються олії, що поліпшують дихання: кедр, евкаліпт, ялина та інші. Крім того, сумішшю базисних і ефірних олій можна змочувати віники.
масаж

Ефірні олії посилюють цілющі властивості масажу, покращують стан шкіри і впливають на нервову систему. Різні олії будуть надавати різний фармакологічний вплив. Так, гвоздика прискорює розігрів і стимулює кровообіг. Мускатний горіх знімає ревматичні болі, цитрусові сприяють розщепленню жирової тканини, а троянда, жасмин і сандал мають ліфтинговий ефект.
Правила
- Рецепт масажної суміші: 3-5 крапель ефірного олії + 10-15 мл базисної олії (для тіла – персикової, оливкової, абрикосової, мигдальної).
- Підбирайте масло не тільки за фармакологічними властивостями, але і запаху. Вона повинна бути приємною людині, якій робиться масаж.
- Під час масажу віддавайте перевагу м’яким круговим рухам.
- Після сеансу необхідно полежати 10-20 хвилин, не слід виходити на вулицю протягом години.
інгаляції

Інгаляції з ефірними оліями – прекрасний засіб від грипу (чебрець, імбир), бронхіту (евкаліпт, сосна, туя), стоматиту (апельсин, календула), а також для чищення обличчя (материнка, чайне дерево).
холодні інгаляції
- Нанесіть кілька крапель олії на тканину або паперову серветку.
- Вдихайте аромат носом рівно і глибоко протягом 5-10 хвилин.
Гарячі інгаляції
- Якщо є, використовуйте спеціальний інгалятор.
- Якщо інгалятора немає, додайте 2-4 краплі олії в ємність з гарячою водою. Накрийте голову рушником і вдихайте пару 5-10 хвилин. Рекомендується проводити процедуру з закритими очима.
компреси

Аромо компреси допомагають зняти біль в суглобах, спині і м’яких тканинах. Ефірні олії проникають через шкіру до проблемної ділянки і мають протизапальну, знеболювальну та спазмолітичну дію.
Холодні компреси ефективні при пухлинах, розтягненнях, ударах.
Правила
- Змочіть фланелеву або іншу бавовняну тканину холодною водою і нанесіть на неї 3-5 крапель ефірного олії.
- Прикладіть до ушкодженої ділянки. Закріпіть за допомогою еластичного бинта.
- Або приготуйте суміш з базисної і ефірної олії (на 30 мл – 15 крапель), просочіть нею тканину і прикладіть до хворої частини тіла.
Зігріваючими компресами лікують хронічні захворювання, вони знімають біль і запалення. Корисні при ревматизмі, остеохондрозі і радикуліті. Правила ті ж, тільки використовується тепла вода, а компрес закутується.
збагачення косметики

Східні красуні здавна застосовують ефіри як засіб для догляду за собою. Олії додають до косметичного ще й терапевтичний ефект.
Існує безліч рецептів домашньої косметики з ефірними оліями. Ось деякі з них.
- Маска для обличчя: на 1 столову ложку глиняного порошку 2-3 краплі ефірного олії, потім необхідно додати воду, щоб досягти консистенції пасти. Нанесіть маску на обличчя, уникаючи області навколо очей, залиште до висихання і змийте теплою водою.
- Крем для обличчя: візьміть будь-який нейтральний крем (наприклад, дитячий), приготуйте суміш з базисного і ефірного масел. Перше має відповідати типу шкіри (суха, нормальна, комбінована, жирна, проблемна), а друге – цілі використання (боротьба з висипаннями, зволоження і так далі). Орієнтовне дозування – 10-15 крапель суміші на 150 г основи.
- Лосьйон для шкіри: розведіть настій лікарських трав водою (в рівних пропорціях), 2-3 краплі ефірного олії розчиніть в 1 чайній ложці спирту і додайте до процідженого розчину. Протирайте лосьйоном обличчя і шию.
- Аромолід: 1 чайну ложку меду змішайте з 1-2 краплями ефірної олії, розчиніть отриману суміш у воді, розлийте по формах і заморозьте. Використовуйте ароматизовані кубики льоду для протирання обличчя, зняття почервоніння.
- Шампунь: використовуйте засіб з максимально натуральним складом, додавайте масло на долоню з шампунем безпосередньо при митті (1-2 краплі) або у флакон (13 крапель на 100 мл).
Аромолампи та аромокаміння
Аромолампи та аромокаміння використовуються для ароматизації закритих приміщень і аромотерапії.
Аромолампи являє собою чашу, куди наливається вода і додається ефірна олія, а під неї ставиться свічка. У міру нагрівання води повітря наповнюється випарами ефірної олії.
ароматизація лампою
- Провітріть кімнату.
- Налийте в чашу теплу воду (50-55 ° С). Обсяг чаші – не менше 50 мл, інакше вода буде випаровуватися занадто швидко.
- Додайте ефірну олію: 2 краплі на кожні 5 кв. м площі.
- Запаліть свічку. Мінімальна відстань від полум’я до чаші – 10 см.
- Тривалість процедури – від 20 хвилин до 2 годин. Періодично підливайте воду. Не залишайте лампу без нагляду.
Аромокамінь має пористу структуру і утримує запахи. Його можна купити або зробити своїми руками з гіпсу. Особливість аромокаменю в локальності дії. Якщо аромат від лампи поширюється по всьому приміщенню, то від каменя – лише на невелику відстань. Тому аромокамінь можна використовувати навіть на робочому місці.
ароматизація каменем
- Нанесіть 2-4 краплі олії на камінь.
- Покладіть камінь на стіл, в шафу, сумку або кишеню.
- Додавайте олію в міру випаровування запаху.
Також з ефірними оліями роблять саше. Ароматичний мішечок з маслом троянди додасть білизни та одягу приємний аромат, а саше з лавандою на тумбочці подарує міцний сон.
aromaculoni
Аромокулони (або аромомедальони) – це аксесуар з пористої глини, легко вбирає і надовго зберігає запахи.
Його носіння особливо актуально під час епідемій грипу. Імбир, кедр, евкаліпт, м’ята та інші олії допомагають організму боротися з вірусами і зміцнюють імунітет.
Як користуватися аромокулони?
- Підберіть масло за властивостями і запахом.
- Капніть 2-3 краплі в кулон.
- Через три дні знову заправте кулон.
Такі основні принципи використання ефірних олій.
А як ви застосовуєте ефірні олії?