Незважаючи на те, що ми живемо в час приходу сексуальної революції, чимала кількість людей відчуває сором і дискомфорт, намагаючись розкрити свою сексуальність, а то і зовсім пригнічує своє Я.

Відповідно до одного з досліджень 7% жінок і 13% чоловіків турбуються з приводу своїх фантазій і сексуальної поведінки, в той час як реальні проблеми відчуває крихітна меншість – менше 1%. Так, багато людей, які вважають себе порно-наркоманами, насправді дивляться не більше порно, ніж інші, а ті, хто вважають себе секс-залежними, займаються сексом не частіше за інших.

Вся справа в сприйнятті, вважає американський психолог і експерт в питаннях сексуальних проблем Девід Лей (David Ley). Люди можуть володіти типовою сексуальною поведінкою і відчувати властиві багатьом бажання, але осуджувати себе за це.

Причина криється в цінностях і переконаннях, які ми ввібрали в дитинстві. Жорсткі норми моралі, засвоєні в сім’ї, школі або через релігію, заважають надалі адекватно сприймати свою сексуальність.

Цю проблему можна розглянути на прикладі випадкових зв’язків. Ті, хто сприймають секс з незнайомцем в позитивному напрямі, відчувають себе після нього набагато краще, ніж ті, хто засуджують подібні зв’язку, але підсвідомо прагнуть до них. Таким людям, як правило, потрібно заправитися великою кількістю алкоголю, щоб подолати внутрішній бар’єр. Підсумок сумний: на ранок разом з моторошним похміллям вони отримують ще й роз’їдаюче душу почуття провини.

Девід Лей пропонує кілька шляхів, щоб перестати мучити себе подібним чином і прийти до згоди зі своєю сексуальністю.

1. Змінити поведінку

Мова не йде про те, щоб вдаритися в усі тяжкі. Навпаки, в деяких випадках краще посилити самоконтроль. Лей каже, що якщо спонтанна реалізація прихованих бажань приносить людині розчарування і біль, то йому варто для початку розібратися в собі і розставити пріоритети.

Так, замість того, щоб напиватися в барі, на ранок прокидатися з незнайомцем і картати себе за це, краще на тверезу голову поміркувати, що криється за подібною поведінкою: чого людина хоче і чому цього соромиться.

Прийняття відповідальності за свою поведінку – перший крок до сексуальної гармонії.

2. Перевірити свої цінності

Всі установки, отримані в дитинстві, вимагають дорослого, зваженого підходу. Це стосується і інтимної сфери.

Для початку Лей пропонує кожному вивчити свої уявлення про випадковий секс і мастурбації, анальний і оральний секс, використанні сексуальних іграшок, про порнографію, невірності і багатьох інших аспектах сексуального життя. Як варіант, можна пройти тематичний тест.

Крім того, психолог радить замислитися над проблемою в світі сучасних можливостей. Чи є зрадою віртуальний секс? А якщо в якості партнера виступає штучний інтелект? Чи можна взагалі мати відносини з програмою або операційною системою, як у фільмі Спайка Джонза «Вона»? На всі ці питання немає єдино вірної відповіді. Кожен вирішує сам для себе.

3. Дивитися більше порно

Ця порада навряд чи схвалить ваша бабуся. І тим не менше: порно – хороший помічник в тому, щоб розширити своє уявлення про сексуальність, перестати табуювати певні види сексу і, можливо, урізноманітнити інтимне життя.

4. Вчіться у бажань і фантазій

Деякі люди настільки соромляться своїх бажань, що починають вести подвійне життя. Вдень ці умовні Бетмени пропагують ультраконсервативні цінності, а вночі віддаються мріям і потай борознять простори інтернету. Це досить виснажлива і деструктивна стратегія. Краще використовувати фантазії, щоб чесно, розсудливо, по-дорослому розібратися зі своїми вподобаннями і знайти партнера, який буде їх розділяти.

5. Навчитися говорити про бажання

Часто шукати когось нового і не потрібно: достатньо поділитися своїми фантазіями з існуючим партнером. Багато хто не робить цього просто зі страху бути відкинутими. Але правда в тому, що не можна ні в чому бути впевненим заздалегідь. Хтозна, може бути, партнер має ті ж приховані бажання або готовий до експериментів.

Щоб внести ясність: мова не обов’язково йде про якісь витончені девіації. Часто забороненими можуть здаватися бажання, які відчуває величезна кількість людей. Наприклад, згідно з недавнім дослідженням What Exactly Is an Unusual Sexual Fantasy?, більше 80% чоловіків і жінок мріють зайнятися сексом в незвичному місці, близько 40% чоловіків і 27% жінок – вступити в сексуальний контакт з незнайомою парою і приблизно однакову кількість жінок і чоловіків (26-28%) мають схильність до фетишизму.

Крім того, навіть статистична рідкість сексуальної фантазії не свідчить про її «неправильність». Людська сексуальність є частиною людської індивідуальності, і розвиток її – один з напрямків особистісного зростання. Головне, щоб цей розвиток не було насильницьким по відношенню до партнера.