Як самостійно підготувати дитину до школи ? Мабуть, це питання не дає спокою мамам всіх малюків 4-х,5-ти, а особливо 6-тирічного віку?
Існує безліч шкіл раннього розвитку, гуртків та секцій де готують дітей до школи. Але ми не завжди впевнені в тій якості знань, які дають приватні заклади і не можемо переконатись в освіченості та фаховості персоналу. Єдине джерело інформації – “сарафанне радіо”. А ще, це зовсім не дешеве задоволення. То чи можемо ми самостійно підготувати дитину до школи??? Звичайно!!! Для цього не потрібно бути фаховим педагогом з багаторічним стажем. Потрібно тільки бажання, терпіння та наполегливість.
Найгірша біда — початок. З чого ж почати?
- Перше, до чого привчаємо дитину — розпорядок дня. Лягаємо та прокидаємось в один і той же час щоденно, граємо та навчаємось за графіком, миємось та чистимо зуби без обговорень. Важливо, щоб не було : “ну мам, ще 5 хвилин…і т.п.”. Режим дня виконуємо суворо та без поблажок, типу: “Він ще маленький…”
- Не забувайте теж про зміцнення дитячого організму плані імунітету, варто одягати дитину відповідно до погоди, подбати про загартовування.
- Багато батьків вважають, що потрібно навчити дитину писати, ще з раннього віку. Це не правильно!!! Перш ніж взятись за ручку, варто підготувати м’язи рук дитини, до письма. Ось як ми можемо це зробити:
1. Ліплення. Тут в нагоді стане пластилін, глина, легкий пластилін типу Play-Doh.
2. Розмальовування та розфарбовування різного роду розмальовок. Варто наголошувати, що ми розфарбовуємо все, навіть дрібні деталі і поки не закінчимо, до наступної не переходимо.
3. Не боїмось давати дитині до рук ножиці, звичайно дитячі, із захистом. Вирізаємо картинки по контуру, починаємо з простих прямокутників, далі фігури із гострими кутами та заокругленнями. Все робимо під наглядом дорослих.
4. Виготовляємо поробки з природних матеріалів. Важливо, що це не робила мама, бо в неї гарно виходить, хай криво, зате з користю для дитини.
5. Варто зазначити, що дитина вже доросла, тому замки на куртці, гудзики вона застібає самостійно. У мами виходить швидше, але для дитини це корисно!!!
6. Зав’язування і розв’язування шнурків, пасків, гудзиків.
7. Розкручувати та закручувати пластикові банки з кришками і т. п.
8. Всмоктування піпеткою води.
9. Нанизування намистинок, ґудзиків на мотузку.
10. Плетіння кісок зі стрічок, ниток.
11. Перебирання круп: гречки, гороху, рису.
12. “Крокодил” вірші. Дитина показує руками все, про що йдеться у вірші.
13. “Гімнастика для пальчиків”, в мережі можна знайти безліч різних лічилок — ігор для розвитку дрібної моторики:
14. Мозаїка, лего, пазли.
- Те, що дитина може зробити сама, хай робить самостійно. Нехай не так швидко як вам хочеться, проте корисно. Ви не зможете завжди бути поруч.
- Спортивний куточок “шведська стінка” дасть можливість дитині зміцнити м’язи.
- Якщо дитина важко адаптовується та не знаходить контакт з однолітками, частіше організовуйте такі зустрічі.
Головне правило мами майбутнього першокласника:
“Дитину до школи потрібно відправляти не навченою, а самостійною”. Що з того, що вона знає всі планети, якщо не вміє застібнути гудзик.
Ви запитаєте, а де ж саме навчання? Мова ж іде про те, як самостійно підготувати дитину до школи. Ось необхідний набір знань майбутнього першокласника:
МАТЕМАТИКА
Дитина повинна вміти лічити в межах першого десятка, тобто від 1 до 10 у прямому та зворотному напрямках. Порівнювати числа, розуміти, яке з них більше, яке менше. Ще дитина повинна орієнтуватися в просторі: вгорі, внизу, праворуч, ліворуч, позаду, попереду, під, над, біля. A-yak пропонує вам ось таку схемку:
Лічіть все довкола. Пропонуйте простенькі задачі з оточуючого світу. Наприклад: на одному дереві висять три яблука, а на іншому дві груші. Скільки всього фруктів на двох деревах?
Варто зазначити, що надважливим для дошкільнят є розуміння складу числа. Тобто число 9 це: 1 і 8;2 і 7;3 і 6;4 і 5;5 і 4; 6 і 3; 7 і 2; 8 і 1.
ЧИТАННЯ
Зазвичай, всі поспішають навчити дитину читати ще в п’ятирічному віці. Це чудово!!! А букви вчимо ще з трьох років. І більшість батьків роблять велику помилку, вивчаючи букви, а не звуки. Називаючи букви “БЕ”, “ВЕ”, “ЕМ” ви робите собі “ведмежу послугу”, бо при навчанні читанню ваша дитина буде читати склад БА — як БеА, МА — як еМ-А. Краще пограти з дитиною в “слова”: нехай назве предмети, що починаються на певний звук, або придумає слова, в яких зустрічається заданий звук. Це дасть можливість дитині розвинути фонематичний слух, а він є запорукою правильного письма.
РОЗМОВНА МОВА
Навчіть дитину правильно висловлювати власну думку, формувати речення, збагачуйте словник новими словами, пояснюйте їх значення, навчіть узагальнювати (Наприклад: яблуко, слива, груша — овочі. Стіл, стілець, шафа — меблі).
Пам’ятайте про чарівні слова: дякую, будь ласка, до побачення….і т.п.
Читайте також: Як вибрати взуття для дитини
ЗАГАЛЬНИЙ РОЗВИТОК
Дитина повинна мати такі знання, як місто, країна, знати власну адресу. Імена та по батькові батьків, дідусів та бабусь, їх професії. Називати родинні зв’язки: тато-син, дідусь — внук, тато тата — дідусь.
A-yak сподівається, що наші поради “як самостійно підготувати дитину до школи” для вас корисні. Якщо так, діліться ними у соцмережах. Бажаємо здоров’я діткам, а батькам наполегливості та терпіння.