Понеділок , 2 Жовтня 2023
Головна / Поради / Як та що не можна говорити людині, яка охоплена негативними емоціями
можна говорити

Як та що не можна говорити людині, яка охоплена негативними емоціями

Людина, що знаходиться в стані тривожного розладу тій чи іншій мірі тяжкості, втрачає контроль над своїм життям. Механізм, що допомагає нам відчути небезпеку і вжити рішучих дій в екстремальній ситуації, починає давати збої в сучасному світі. Навколишні, бачачи людину в такому стані, намагаються якось підтримати і допомогти їй порадами, і часто ці поради скоріше шкідливі, ніж корисні. Отож, про те, як та що не можна говорити людині, яка охоплена негативними емоціями

За словами психологів, брак розуміння такого стану оточуючими і їх неправильні дії можуть тільки погіршити ситуацію, роблячи вихід з нестабільного стану ще складнішим.

Багато з доречних, на вашу думку, речей, які можна сказати в такій ситуації, викликають парадоксальний ефект – тривога тільки посилюється. Це схоже на хиткі піски. Чим більше різких зусиль ви вживаєте для того, щоб вибратися, тим глибше вас засмоктує. Говорячи в такій ситуації людині банальне «заспокойся», з великою ймовірністю ви посилити його тривогу або паніку.

Насправді, існують більш ефективні способи надання допомоги, які не погіршують при цьому стан людини.

можна говорити

Що не можна говорити людині, яка охоплена негативними емоціями

1. Не переживай через дурниці

Те, що ви вважаєте нісенітницею, може бути дуже важливим в світі іншої людини. Намагаючись надати ситуації позитивні, світлі відтінки, ви, насправді, принижуєте щось дуже важливе для цієї персони. Перш ніж говорити подібне, спробуйте увійти в систему переконань іншої людини. У стані тривоги або паніки все має велике значення.

Не потрібно переконувати людину в неістотності події. Замість цього необхідно застосувати тактику заохочення. Нагадайте їй, що подібне відбувалося з нею раніше, і вона прекрасно справлялася з цими емоціями. Це сприяє подоланню поточного стану і виходу з нього.

2. Заспокойся

Проблема таких станів в тому, що вони, найчастіше, не піддаються контролю. Людина рада би заспокоїтися, але вона просто не може. Потрібна спеціальна підготовка і робота над собою, щоб ось так, по команді, взяти під контроль свій емоційний стан.

Кейт Хампріс, психіатр з університету Стенфорда, пропонує заміняти шаблонні неефективні фрази на слова-заклики до дії. Може, прогуляємося в парку? Помедитуємо? Займемося чимось разом? Заспокійливе заняття відверне людину.

3. Просто зроби це

Більшою мірою такі ситуації відносяться до різного роду страхів і фобій. Хтось моторошно боїться літати, а в якості аргументу чує дражливе «просто зроби це». Проблема в тому, що заклик до дії під тиском, або зі спробою взяти на слабо можуть погіршити страх, викликавши важкий напад паніки.

Хампріс радить використовувати ще один парадокс нашого мислення, кажучи фрази на кшталт «мені шкода, що з тобою таке відбувається». Співчуття в цьому випадку створює у людини відчуття, ніби їй не потрібно боротися з нападом емоцій, і з цього моменту вона починає заспокоюватися.

4. Все буде добре

Говорячи цю заяложену фразу, ви, фактично, ніколи не маєте наміру звертатися до потрібного заспокійливого ефекту. Все тому, що вам не повірять. А з чого все буде добре? Спроба вселити непідтверджену нічим впевненість може поліпшити ситуацію на кілька секунд, а потім людина швидко проаналізує все зі своєї позиції і, не знайшовши і не почувши причин, за якими все дійсно буде добре, ще глибше занурюється в розпач.

Як би дивно це не звучало, але, на думку Біа, саме можливість прийняти своє занепокоєння, замість того, щоб намагатися вигнати його, може надати куди кращий ефект.

5. У мене теж депресія. Що робити?

Ще одна поширена техніка, яка має на увазі переконання в тому, що вам зараз так само погано. Навіть якщо ви дійсно відчуваєте той же стрес, тривогу або подібні емоції, то вам, в будь-якому випадку, не варто зациклюватися на цьому стані. Ви всі чудово знаєте, що депресія заразна. Варто побути разом з людиною в такому стані, і сам мимоволі починаєш відчувати емоційний занепад.

При спробі підтримати іншого на правах «рівності станів», існує ризик створити «взаємне підживлення» один одного негативними емоціями. Не варто сумувати разом. Оптимальним буде спільне відволікання на якусь позитивну дію: ті ж спільні прогулянки і інше проведення часу.

6. Випий

Тут навіть говорити нічого не потрібно. Напитися і забутися – це щонайповніше марення. У короткостроковій перспективі, тобто ось прямо зараз, допомогти може, але в довгостроковій призведе до алкоголізму і клінічної депресії. Згодом поточні емоційні проблеми «за підтримки» алкоголю лише посиляться.

7. Я щось не те зробив?

Найжахливіше, коли від негативних емоцій страждає близька людина. Якщо ви не є причиною, то все одно будете схильні припускати наявність і своєї провини в тому, що відбувається. Це може привести до спроб контролювати емоції людини, що призведе лише до поглиблення проблеми. Ви усвідомлюєте, що всі ваші зусилля не приносять результату, і відчуваєте злість, або розчарування. Опустивши руки, ви відстороняєтеся від проблеми в цілому, і близька вам людина починає відчувати себе знехтуваною, кинутою, винуватою в тому, що його емоційні проблеми заважають іншим.

Єдиним вірним способом допомогти є відмова від спроб пригнічувати і контролювати емоції рідних людей. Підтримка – це те, що потрібно від вас в подібній ситуації, і попередні поради “Що не можна говорити людині, яка охоплена негативними емоціями” допоможуть вам вести себе більш коректно.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Check Also

анонімность в мережі

Як стати анонімним в мережі Інтернет, чи можлива анонімність в мережі?

Епоха вседозволеності і анархії в мережі стрімко добігає кінця. Нові порядки треба зустрічати підготовленим і …

Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x