Нічого не віщувало біди, і раптом красива пара розлучається. Та ні, такого не буває. Завжди є сигнали, що попереджають про проблеми, але ми дуже зайняті або занадто ліниві, щоб помітити їх. Вчіться відчувати, коли щось йде не так, і розуміти, що саме відбувається. Отож. про те, як уникнути розлучення поговоримо далі.
9 головних причин розлучення після тривалих відносин
1. Розлучення через втрату довіри
Початкова відсутність або втрата довіри призводить до того, що в стосунках руйнується фундамент: зникають почуття захищеності, безпеки.
Довіра руйнує ревнощі (обґрунтовані або безпричинні), або усвідомлення того, що партнер не виконує своїх обіцянок, або і те й інше, замішане в крутий коктейль з підозрілості і образи.
Недовіра тягне за собою болісне існування пари: докори, допити, противне, витягує всі соки відчуття, що тебе постійно обманюють, почуття провини, обмеження свободи партнера, яке може зашкодити його кар’єрному зростанню і соціальній взаємодії.
2. Розлучення через різні цілі в житті
Ви розумієте, що неможливо довго бігти в одній упряжці, якщо вас тягне в різні боки. Якщо цілі в житті у партнерів ніяким чином не перетинаються і не стикаються, вони не зможуть вибудувати довгострокові відносини.
Іноді відносини навіть заважають одному з партнерів рухатися до намічених цілей і жити так, як йому цього хочеться.
3. Розлучення через насильство
В голову відразу приходять думки про фізичне або сексуальне насильство. Але, крім цього, є насильство емоційне, травми від якого гояться куди довше і важче, ніж синці на тілі.
Ознаки емоційного насильства:
- Спроби повністю контролювати партнера.
- Вербальні приниження: образи, необґрунтована і постійна критика, принизливі слова.
- Демонстрація сили та влади з метою викликати у партнера страх.
- Надмірні ревнощі, причому не тільки до людей, але і до роботи, цілям, хобі.
- Очікування, що партнер буде прислужувати і виконувати всі побажання.
- Маніпуляція партнером.
- Позбавлення партнера права голосу при прийнятті спільних рішень.
- Спроби ізолювати партнера від родичів, друзів, взагалі від життя за межами відносин.
Коли ми говоримо про насильство, здається, що в ролі зла повинен виступати чоловік. Однак це, природно, не так. Жінки не так часто демонструють насильство фізичне, хоча і воно часом має місце, але зате можуть у всіх фарбах проявити себе в психологічному насильстві.
4. Ошукані очікування
Ми щасливі, коли все відбувається так, як ми собі уявляли, або краще. І ми нещасні, коли реальність виявляється гіршою за очікування. Ошукані очікування, пов’язані з партнером, призводять до розладу і злості, яка на нього і виливається.
В нашій голові існує зображення партнера, на ньому він такий, яким ми хочемо його бачити. На жаль, кохана людина поняття не має про це зображення і навряд чи захоче лізти зі шкіри геть, щоб йому відповідати. І якщо вже бути до кінця чесними, то він і не повинен відповідати тому, що ви собі придумали.
Однак ми не залишаємо надії все-таки «домалювати» партнера до ідеалу. Звідси постійне ниття і невдоволення, критика всього, що робить партнер, ігнорування його досягнень, які не вписуються в потрібну картинку.
5. Розлучення через залежності, з якими не виходить боротися
Ті, що роблять життя нестерпним: алкоголізм, ігри та наркоманія. Безсумнівно, коли проблеми тільки зароджуються, підтримка коханої людини може допомогти з ними впоратися. Але, на жаль, дуже часто нічого не допомагає, поки людина сама не усвідомлює, що їй потрібно боротися.
Додамо сюди ж патологічну залежність від колишнього коханого або коханої, боротьба з якою буде, швидше за все, програна, скільки б енергії та сил ви в неї не вклали.
6. Віддалення, нудьга, звичка
Різні цілі і проблеми зі спілкуванням призводять до того, що партнери віддаляються один від одного. Їх може тримати разом страх самотності, діти, фінансова залежність. Але коли стримуючих причин не залишається, пара швидко розпадається.
Класичний приклад – синдром порожнього гнізда. Коли діти виростають і залишають рідний дім, батьки раптом відчувають себе незнайомцями, між якими немає нічого спільного, адже протягом багатьох років вони були сфокусовані на дітях і забули про спілкування один з одним.
7. Різна швидкість розвитку
До речі, це одна з причин віддалення: один з партнерів весь час розвивається і змінюється, другий залишається на тому ж рівні, що був при знайомстві. У підсумку – різні інтереси, світогляд, цілі, пріоритети, коло спілкування.
8. Розлучення через фінансові проблеми
Фінансові проблеми – це не лише брак грошей, це і проблеми з їх розподілом. Наприклад:
- Один з партнерів заробляє більше іншого, що змушує другого партнера відчувати свою неспроможність і фінансову залежність.
- Загальний бюджет розподіляється виходячи з бажань тільки одного партнера.
- Один з партнерів витрачає гроші, не радячись з іншим, через що потім не вистачає коштів на загальні потреби.
9. Розрив зв’язку: емоційний або фізичний
Фізичний розрив: партнери (або один з них) не задоволені сексуальним життям і не можуть обговорити проблеми, що накопичилися і знайти рішення.
Емоційний розрив: партнери не вміють спілкуватися, не вміють співпереживати і підтримувати, не розуміють один одного. Наростає невдоволення, яке вони теж не можуть пояснити і обговорити. В результаті кожен шукає підтримку на стороні: у друзів, близьких, нових знайомих.
Часто людина шукає відсутні складові відносин у представників протилежної статі, що призводить до нових закохань та зрад.
Лев Толстой стверджував, що «кожна нещаслива сім’я нещаслива по-своєму», але ми дозволимо собі посперечатися з класиком. Причини розладу у відносинах завжди одні й ті ж, тільки не завжди вдається розпізнати їх за буденними сварками.
Коментар психолога:
Рано чи пізно кожна пара стикається з кризою у відносинах, подолати яку виходить не у всіх. Важливо розуміти, що зовнішні причини розлучення, такі як ревнощі дівчини до автомобіля, або немитий посуд, або ще мільйон безглуздих, на перший погляд, конфліктних ситуацій, – це тільки приводи. Але вони свідчать про більш глибокі проблеми в парі, наприклад про брак уваги або взаєморозуміння. Учасники сварки роблять найпоширенішу помилку: намагаються спростувати всі звинувачення на свою адресу. В результаті потік претензій подвоюється і починається звичайний обмін взаємними докорами. Психологи в подібних ситуаціях рекомендують погоджуватися зі звинуваченнями партнера, але постаратися згладити ситуацію і м’яко пояснити свою точку зору. Це допомагає спрямувати розмову в конструктивне русло. Сварка, а тим більше розставання, – болісне переживання для будь-якої людини. Але навіть у цій ситуації є позитивні сторони. Кризи необхідні для рефлексії, роздумів про те, що важливо для вас і вашого партнера. Якщо ви зіткнулися з нерозв’язними суперечностями або небажанням партнера йти на компроміси і діалог, можливо, пора задуматися про нові стосунки. Безкризовий розвиток відносин неможливий, але не всі проблеми ведуть до розриву. Якщо ви розумієте, що цінуєте своїми теперішні відносини, уникнути розставання допоможе тільки одне: вміння слухати свого партнера і розмовляти про проблеми. Важливий діалог. Не обмін звинуваченнями та фразами на захист власних інтересів, а співпраця, терпіння і готовність щось змінювати у своєму житті, щоб ви обидва відчували себе комфортно. Вчіться відчувати коливання у вашій парі, вчіться їх аналізувати і, головне, вчіться обговорювати проблеми, думки, почуття, переживання та страхи. |
А як на вашу думку що ще впливає на наші стосунки через що в подальшому можливе розлучення. Діліться думками в коментарях