Понеділок , 2 Жовтня 2023
Головна / Поради / Як виправдання допомагають рухатися вперед
Як виправдання допомагають рухатися вперед

Як виправдання допомагають рухатися вперед

Ми часто тупцюємо на місці через страх поразки, і виправдовуємо свою бездіяльність обставинами. Це цілком природно для людини, і можна навіть отримати з цього користь.

Ми любимо знаходити виправдання для своїх поразок, часто навіть несвідомо. Для чого нам так потрібно виправдати свої помилки і невдачі, і як це можна використовувати для руху вперед?

Уявіть такий сценарій: ви в навчальному закладі проходите досить легке тестування. Професор каже вам, що ви можете взяти препарат, який підвищує продуктивність, такий собі допінг, або препарат, який пригнічує продуктивність. Що ви виберете?

Тепер уявіть інший сценарій, в якому вам належить пройти дуже складний тест і відповісти на важкі запитання. Професор знову пропонує вам прийняти препарати, один з яких збільшує продуктивність, а інший – пригнічує. Що ви виберете тепер?

Вчені з Прінстона і Гарварда проводили дослідження на цей рахунок і отримали такі результати: більшість студентів, які отримали легке завдання, вибирали препарати з допінгом, а учні, які вирішують складні тести, навпаки, вибирали препарати, що знижують продуктивність.

Це здається нелогічним, але вчені дали цьому пояснення: для важких тестів студенти вибирали «отупляючі» препарати, щоб виправдати погані результати, які, як вони думали, будуть у тестів.

Як виправдання допомагають рухатися вперед

Як виправдання допомагають рухатися вперед: винні всі, крім мене

Іншими словами, коли ми очікуємо невдачі, ми шукаємо способи захистити свою самооцінку. Це психологічний феномен, який можна назвати «саморівновага», і він здатний тягнути вас назад все життя.

В цілому, дослідження показує, як бажання себе виправдати погано впливає на вашу продуктивність і мотивацію. Ось ще кілька прикладів з життя:

  1. Люди залишаються на ненависній роботі, тому що бояться зазнати невдачі в іншій області.
  2. Повні люди кажуть, що їх зайва вага – це генетична особливість.
  3. Іпохондрики кажуть, що їх погане здоров’я – це причина всіх невдач в житті.
  4. Спортсмени звинувачують в своїх поразках зовнішні обставини.

Це природно, що ми намагаємося виправдати свої невдачі, щоб відчути себе краще. У будь-якому випадку, ви можете отримати користь від цієї психологічної особливості.

Як допомагають виправдання

Психолог Мартін Селигман

Психолог Мартін Селигман проводив експеримент з групою плавців. Після тренування він сказав спортсменам, що їх показники гірше, ніж були насправді. Після цього він спостерігав, як зміняться показники наступного разу.

Плавці, які вважали, що погані показники – їх заслуга, і засмутилися, в наступний раз пропливли ще гірше. Інші плавці приписали свої погані показники обставинам, які від них не залежать, зберегли віру в свої сили і оптимістичний настрій, і наступного разу пропливли краще.

Іншими словами, самовиправдання реально може допомогти вам, воно не опустить вашу самооцінку і допоможе пережити неприємну подію, зберігши віру в себе .

Як це використовувати

Припустимо, ви збираєтеся відкрити бізнес і ніяк не зрушите з мертвої точки. Замість того щоб дорікати себе: «Я не можу цього зробити, тому що я лінива дупа», можна думати в іншому ключі: «Я людина. Всім доводиться боротися з собою, щоб почати щось робити».

Замість: «Здається, я прогорів», сказати: «Навіть якщо трапиться найстрашніше і я прогорю, це просто буде черговим уроком, а у мене все буде в порядку».

Ви не можете контролювати всі події в житті, але ви можете контролювати свою реакцію на них, і ваші дії, які за цим послідують. Просто перестаньте звинувачувати себе у всіх бідах, лаючи за промахи і саджаючи свою самооцінку.

Але тут є одне правило: коли ви виправдали себе, настає час рухатися вперед. Ви отримали урок, підтримали свою самооцінку, а тепер – саме час для активних дій.

А ви часто помічаєте за собою самовиправдання?

0 0 голосів
Рейтинг статті

Check Also

анонімность в мережі

Як стати анонімним в мережі Інтернет, чи можлива анонімність в мережі?

Епоха вседозволеності і анархії в мережі стрімко добігає кінця. Нові порядки треба зустрічати підготовленим і …

Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x