Ви змінюєте кросівки тільки тому, що вони пошарпалися і виглядають непрезентабельно? Безумовно, зовнішній вигляд значущий, але він не є єдиним критерієм придатності взуття. Є ще такі фактори, як амортизація, зчеплення з поверхнею, мікроклімат внутрішнього простору. І всі ці речі очам не помітні, але вони відіграють важливу роль.

Від чого залежить ступінь зносу кросівок

Якщо ви пошукайте інформацію в Мережі з цього питання, то на багатьох сайтах знайдете вказівку на число кілометрів – від 500 до 1 000. Це те подолана вами відстань, після якої рекомендується міняти спортивне взуття.

Мені стало цікаво, звідки взялися ці цифри і чи можна їм довіряти? Я спробував провести своє журналістське розслідування за допомогою Google і з’ясувати це. І на свій подив, після двох годин пошуків не знайшов будь-яких наукових або хоча б логічних аргументів на їх користь. Цифри просто наводяться авторами без будь-яких пояснень.

Таке відчуття, що ці цифри – чиясь спроба дати людям якийсь усереднений орієнтир. А може бути, і просто маркетинговий прийом, який породили торгові мережі, щоб стимулювати продажі.

У будь-якому випадку, переглянувши багато матеріалу, я прийшов до висновку, що відстань в 500-1000 кілометрів це не той фактор і не та величина, на яку можна спиратися. На це є, принаймні, три причини.

бігові кросівки

  1. Вага спортсмена. Чим більшою масою володіє спортсмен, тим швидше його взуття приходить в непридатність. Тобто якщо вага людини 75 кг, то термін життя її кросівок буде більше, ніж у таких же кросівок, що належать людині вагою в 110 кг.
  2. Поверхня. Від поверхні, на якій проводяться тренування, залежить те, наскільки швидко зношується підошва. На асфальті буде один знос, на грунті – зовсім інший, а на «гумовій доріжці» стадіону – третій.
  3. Частота користування. У цьому пункті все логічно. Взуття, яка використовується раз в тиждень, прослужить довше, ніж взуття, яку надягають кожен день.

Як бачите, дуже багато факторів впливає на знос взуття, і не виходить все звести лише до відстані. Тому 500-1000 кілометрів, після яких потрібно міняти взуття, це скоріше міф, ніж правда.

Можливо Вам буде цікаво: Як почистити білі кросівки, щоб вони виглядали як новенькі

Як визначити, що потрібно міняти бігові кросівки

Як ми можемо визначити, коли міняти кросівки? Причому зробити це, як то кажуть, на око, не використовуючи якесь складне обладнання, не піддаючи їх лабораторним випробуванням.

амортизуючі властивості

Найважливіша частина в біговому взуття – це підошва. Від стану підошви залежить те, яке навантаження відчувають ноги, суглоби, коліна, стопи і наскільки комфортно себе почуває спортсмен під час тренування.

На сьогоднішній день практично вся взуття для бігу має підошву, виготовлену з піноматеріалу, який носить назву EVA (етиленвінілацетат). Він популярний тим, що має відмінні амортизаційні властивості і дуже легкий. Досягається це за рахунок того, що всередині піни міститься безліч бульбашок повітря, які стискаються при кожному контакті ноги з землею і забезпечують амортизацію. Згодом пухирці лопаються і ефект компенсації сили удару об поверхню знижується.

Один з найпростіших способів перевірити амортизуючі властивості своїх кросівок – натиснути великими пальцями на середню частину підошви, причому зробити це на бічній поверхні, а не на тій, що стикається з землею. Якщо підошва добре продавлюється і видно невеликі складочки, то взуття в повному порядку.

Але якщо поверхня жорстка, непіддатлива, це явна ознака того, що вона буде погано компенсувати удар. А це додаткові навантаження на кінцівки.

Зовнішній вигляд

Не турбуйтеся про те, що ваші кросівки забруднені. Це не має ніякого значення, лише свідчить про те, що ви ними користуєтеся. Єдине, що вас повинно турбувати, так це їх загальний знос.

Ось за якими візуальними ознаками ви можете відрізнити взуття, що вимагає заміни:

  1. П’ятка зафіксована нещільно і вільно «їздить» всередині.
  2. Одна підошва стала асиметрична по відношенню до іншої.
  3. Один або відразу два кросівка більше не стоять прямо на плоскій поверхні.
  4. Пальці ніг видаються вперед, сильно натягуючи тканину.

Все це ознаки того, що прийшов час змінити взуття хоча б суто з естетичних міркувань.

комфорт

Стародавні греки бігали голими і босоніж. Це було незручно, тому придумали взуття. Так ось, взуття потрібне для того, щоб ногам було максимально комфортно. Якщо ця умова не дотримується, то який сенс в цьому взутті?

Наше тіло здатне підказати нам, коли варто змінити взуття. Якщо ви помічаєте біль, свербіння в ступнях, ногах, колінах, стегнах або десь ще, то це явна ознака того, що щось йде не так. І можливо, причина у вашому взутті.

Наприклад, у мене був випадок, коли бігові кросівки несподівано порвалися і я змушений був кілька разів надягати на пробіжку старі кеди, поки не купив нову пару. І всякий раз помічав, що після тренування у мене ниє поперек. З новими кросівками цей неприємний біль зник.

Сюди ж можна віднести такий пункт, як зчеплення з землею. Якщо підошва стерлася, взуття ковзає, це теж викликає певний дискомфорт і заважає продуктивно тренуватися. Таке взуття слід змінити.

Але часто буває так, що звикаєш до кросівок і не помічаєш ніяких побічних явищ від їх зносу. Як же навчити себе відчувати різницю?

Кілька днів після покупки нових кросівок користуйтеся ними по черзі зі старими. Так ваше тіло відчує різницю і запам’ятає відчуття.

І ще один важливий момент. Якщо ваші бігові кросівки зносилися, це зовсім не означає, що вони повинні відправитися у відро для сміття. Це всього лише означає, що вони більше не підходять для бігу, але ви можете використовувати їх для прогулянок, якщо, звичайно, естетично вони для цього ще годяться.

А які ознаки зносу кросівок відомі вам?